Pasjansgry.pl
Pomoc
Wyniki
Nowa
Menu
Opcje
Wist Runda: 0

Wist

Typ gry: Gra karciana
|
Liczba graczy:4

Jak grać w Wista?

Wist to gra polegająca na zbieraniu lew. Ty (brązowa małpka) i Twój partner bot (żółty ptak) jesteście jedną drużyną. Druga drużyna składa się z pozostałych dwóch botów (niebieskiej wydry i czerwonego lisa).


Wist składa się z kilku rund a każda runda z 13 tur (zwanych lewami). Celem gry jest wygranie przez drużynę jak największej liczby lew. Najwyższą kartą jest As, a najniższą 2.


Na początku każdej rundy losowany jest kolor atutowy (atu). Wybrany kolor pojawi się na planszy jako ostatnia rozdawana karta. Atu zawsze bije kartę innego koloru. Np., jeśli kier to kolor atutowy, to 2 kier bije Asa pik.
W co piątej rundzie nie ma koloru atutowego.

Rozgrywka

Gracz prowadzący pierwszą lewę w pierwszej rundzie wybierany jest losowo. W kolejnych rundach pierwszym graczem jest kolejna osoba po lewej stronie (idąc zgodnie z ruchem wskazówek zegara). Po pierwszej lewie pierwszej rundy, osoba, która zabrała lewę rozpoczyna kolejną turę. W każdej lewie, gracz prowadzący zagrywa kartę, która będzie wiodącą kartą lewy. Następnie po kolei gracze muszą zagrać do koloru, lub jeśli go nie posiadają, dowolną inną kartę, w tym karty atutowe.


Na koniec lewy, gracz który zagrał najwyższą kartę atutową (jeśli była taka zagrana) zabiera lewę. Jeśli nie zagrano żadnej kartu atu, wygrywa gracz, który zagrał najwyższą kartę wiodącego w danej lewie koloru. Wygrany rozpoczyna następną lewę.

Punktacja

Na koniec każdej rundy (13 lew), para, która wygrała otrzymuje 1 punkt za każdą lewę powyżej sześciu. Wygrywa para, która zebrała ponad 6 lew. Przeciwna para nie otrzymuje, ani nie traci żadnych punktów.
Na przykład, jeśli drużyna A zdobyła dziewięć lew, a drużyna B cztery - drużyna A otrzyma 3 punkty (9 - 6 = 3), a drużyna B 0 punktów.


Pierwsza para, która zdobędzie 7 punktów wygrywa całą rozgrywkę.

Wskazówki

  • Postaraj się zapamiętać, które karty zostały już zagrane i przez kogo, podpowie Ci to, jakie karty zostały i kto może je mieć.
  • Na przykład: jeśli gracz zagrał wysoką kartę, w kolejce, która tego nie wymagała, może to oznaczać, że to jego ostatnia karta w tym kolorze i w następnej lewie może użyć koloru atu.
  • Jeśli nie posiadasz kart wiodącego w danej lewie koloru, możesz zagrać kolor atu, aby zebrać lewę, ale nie musisz.
  • Istnieje wysoka szansa, że w trzeciej kolejce tego samego koloru ktoś zagra atu.
  • Pamiętaj, że Wist to gra zespołowa. Poza zbieraniem lew przez siebie samego, spróbuj oszacować, jakie karty ma Twój partner i wykładać karty, które pomogą wam obojgu zbierać lewy.
  • Jeśli wygląda na to, że Twój partner zbierze lewę, pozwól mu na to, nawet jeśli mógłbyś go przebić. Możliwe, że kartę, którą zabrałbyś lewę partnerowi będziesz mógł wykorzystać w kolejnych rundach rozgrywki i zebrać kolejną lewę samemu.
Pasjansgry.pl
   
© 2022-2024 Pasjansgry.pl, Wszystkie prawa zastrzeżone
Ładowanie kart...
Wrócić do strony głównej?
Nowa Gra
Pasjans
Pająk
Gry
karciane
Klasyki
Freecell
Jukon
40
Rozbójników
Piramida
Pauza w grze
Zarejestruj się na Pasjansgry.pl
Nazwa użytkownika
E-mail
Hasło
Potwierdź hasło
Masz już konto? Zaloguj się tutaj
Rejestracja
Witaj z powrotem!
Nazwa użytkownika
Hasło

Zarejestruj się na Pasjansgry.pl
Zaloguj
Pasjans Wszędzie!
Sprawdź naszą nową aplikację
Kliknij na ikonę lub zeskanuj kod QR swoim telefonem [ ? ]Dla iPhone'ów - odblokuj telefon, otwórz aparat i przytrzymaj blisko kodu QR. Dla Androida - jeśli nie posiadasz czytnika kodów QR, odwiedź stronę z przeglądarki i kliknij w baner!
Aplikacja Pasjans w App Store
 
Aplikacja Pasjans w Sklepie Play