Pasjansgry.pl
Cofnij
Wskazówka
Nowa
Menu
Opcje
Zapisz
Załaduj
Trzy Szczyty
00:00
0

Trzy Szczyty

Typ gry: Golf
|
Statystyki zwycięstw:16%

Wprowadzenie do gry Trzy Szczyty

Pasjans Trzy Szczyty to gra karciana rozgrywana standardową talią zawierającą 52 karty. Znana jest także jako Trzy Szczyty, Trzy Wieże i Potrójny Szczyt. Gra została stworzona przez Roberta Hogue w 1989 roku.


Chociaż Trzy Szczyty to gra, której łatwo się nauczyć, wcale nie jest łatwo ją wygrać. Choć obliczono, że ponad 90% losowych rozdań teoretycznie ma rozwiązanie, w praktyce doświadczony gracz nie zbliży się nawet do tego wyniku.


W wariancie Trzech Szczytów nazywanym Łatwe trzy Szczyty istnieje opcja sprawiająca, że wygrana jest łatwiejsza: można przenosić Króla na Asa i odwrotnie.

Cel gry

Celem gry Trzy Szczyty jest przeniesienie wszystkich kart z Planszy na Pole bazowe. Aby wygrać grę, nie trzeba opróżniać Puli kart.

Zasady gry

W momencie rozpoczęcia rozgrywki, 28 kart rozdawanych jest odkrytych na Planszę w kształt przypominający trzy górskie szczyty. Są cztery rzędy. Zaczynając od dołu znajduje się w kolejno 10, 9, 6 i 3 karty. W wyższych rzędach każda karta przykryta jest częściowo przez dwie karty z niższego rzędu, poza najniższym rzędem, w którym karty są odsłonięte i mogą zostać włączone do gry.


Jedna karta rozdawana jest odkryta na Pole bazowe. Pozostałe 23 karty trafiają zakryte do Puli.


W dowolnym momencie gry gracz może przenieść odkrytą kartę na Pole bazowe, jeśli jest ona o oczko wyższa lub niższa od wierzchniej karty na Polu bazowym. Najnowsza karta staje się wtedy wierzchnią kartą i to do niej dopasowuje się kolejną. W miarę opróżniania Planszy z kart będą pojawiać się nowe dostępne w grze karty, które można będzie przenieść na Pole bazowe.


Gra nie zezwala na odwracanie kierunku przenoszenia kart na Polu bazowym, dlatego nie można umieścić Asa na Królu, ani Króla na Asie. Jest to jednak dozwolone w łatwej wersji gry Trzy Szczyty.


Żadnej karty nie można zabrać z Pola bazowego.


Gdy nie ma już więcej dostępnych ruchów lub gracz nie chce przenieść żadnej karty z Planszy na Pole bazowe, może rozdać kartę z Puli klikając na nią. Rozdana karta trafi na Pole bazowe i stanie się tam wierzchnią kartą, na którą można będzie przenosić karty z Planszy.


Proce ten trwa do momentu aż zabraknie kart na Planszy i gra zostanie wygrana lub do momentu, gdy Pula jest pusta i żadnej karty nie da się już przenieść na Pole bazowe - wtedy gra jest przegrana.


Gracz ma możliwość cofania swoich ruchów, lecz wiąże się to z odejmowaniem punktów od wyniku. W dowolnym momencie gry, gracz może wybrać opcję rozpoczęcia gry od początku (w Menu).

Strategia

  • Jako, że Król może zostać przeniesiony tylko na Damę, należy odnaleźć wszystkie Damy i upewnić się, że są dostępne do zagrania, aby móc usunąć z planszy Króle. Zauważ, że w Łatwej wersji gry, Król może być przeniesiony także na Asa.
  • Jako, że As może zostać przeniesiony tylko na Dwójkę, należy odnaleźć wszystkie Dwójki i upewnić się, że są dostępne do zagrania, aby móc usunąć wszystkie Asy z Planszy. Zauważ, że w Łatwej wersji gry, As może być przeniesiony także na Króla.
  • Na początku rozgrywki, przed dokonaniem pierwszego ruchu, warto rozejrzeć się po Planszy i opracować plan. Króle i Asy mają tylko jedną kartę, na którą można je przenieść (poza łatwą wersją gry), są trudne do usunięcia z Planszy i mogą blokować karty pod nimi. Oczywiście poza tym można zlokalizować też inne potencjalne problemy.
  • Spróbuj znaleźć sekwencję ruchów, która pozwoli usunąć kilka kart na raz. Karty mogą być włączone do sekwencji, nawet gdy w momencie planowania nie są jeszcze w pełni odkryte, ale zostaną włączone do gry wraz z usuwaniem innych kart z Planszy.
  • Dobrze jest mieć odkrytych kilka kart o podobnej wartości tak, aby gdy przyjdzie czas, móc przenieść na Pole bazowe dłuższą sekwencję kart.
  • Zaleca się, a często jest nawet niezbędne, aby nie przenosić jakiejś karty na Pole bazowe.
  • Gdy istnieje wybór pomiędzy przeniesieniem jednej lub drugiej karty na Pole bazowe, należy ostrożnie rozważyć, jakie karty znajdują się pod tymi kartami przed podjęciem decyzji.

Wygląd gry

Ekran gry składa się z 3 części.


W górnej części ekranu znajduje się Plansza. Tam rozdawane są karty na początku gry i tam rozgrywa się większość akcji.


Pula oraz Pole bazowe pracują razem. Mieszczą się pod Planszą, po lewej stronie.


Pula stanowi rezerwę kart, które zostaną włączone do rozgrywki w miarę rozwoju gry. Zazwyczaj składają się na nią złożone i zakryte karty, ale pod koniec rozgrywki może być też pusta, tworzy ją wtedy trójkąt wielkości karty.


Pole bazowe znajduje się bezpośrednio po prawej stronie Puli. Składa się z jednej lub większej liczby kart, odkrytych i układanych poziomo, z wierzchnią kartą najbardziej po prawej stronie.


Kliknięcie na Pulę powoduje rozdanie jednej karty i przeniesienie jej odkrytej na Pole bazowe, co wprowadza ją do gry.

Pasjansgry.pl
   
© 2022-2024 Pasjansgry.pl, Wszystkie prawa zastrzeżone
Ładowanie kart...
Wrócić do strony głównej?
Rozdaj nowe karty
Zrestartuj bieżącą grę
[ ? ]Pomimo, że gry posiadające rozwiązanie na pewno da się wygrać, ich rozwiązanie może nie być cozywiste ani proste
Pasjans
Pająk
Gry
karciane
Klasyki
Freecell
Jukon
40
Rozbójników
Piramida

Szybkie instrukcje

Trzy Szczyty

Typ: Golf
Statystyki zwycięstw: 1 na 5 (około 20%)

Cel: Przenieś wszystkie karty na pole bazowe

Pole bazowe: Piramida:
Pula:

Skróty klawiszowe
Spacja - rozdaj nową kartę
H - Pokaż wskazówkę
U / Ctrl + Z - Cofnij
N - Otwórz menu Nowa gra
Plus/Minus - Przybliż/oddal
Pauza w grze

Zagraj w numerowaną grę

Numer bieżącej gry: 377966 [ ? ]Numerowane gry to z góry ustalone rozdania.

Nie wszystkie numerowane gry posiadają rozwiązanie.

Wybierz numer gry pomiędzy 1 a 100 000 000

 
Udostępnij/zaznacz grę
Zarejestruj się na Pasjansgry.pl
Nazwa użytkownika
E-mail
Hasło
Potwierdź hasło
Masz już konto? Zaloguj się tutaj
Rejestracja
Witaj z powrotem!
Nazwa użytkownika
Hasło

Zarejestruj się na Pasjansgry.pl
Zaloguj
Pasjans Wszędzie!
Sprawdź naszą nową aplikację
Kliknij na ikonę lub zeskanuj kod QR swoim telefonem [ ? ]Dla iPhone'ów - odblokuj telefon, otwórz aparat i przytrzymaj blisko kodu QR. Dla Androida - jeśli nie posiadasz czytnika kodów QR, odwiedź stronę z przeglądarki i kliknij w baner!
Aplikacja Pasjans w App Store
 
Aplikacja Pasjans w Sklepie Play