Pasjansgry.pl
Cofnij
Wskazówka
Nowa
Menu
Opcje
Zapisz
Załaduj
Australijski Pasjans
00:00
0

Australijski Pasjans

Typ gry: Jukon
|
Statystyki zwycięstw:14%

Wprowadzenie do Australijskiej Cierpliwości

Pasjans Australijski jest popularną grą karcianą rozgrywaną standardową talią zawierającą 52 karty. Jest wariantem Pasjansa Jukona, jest także podobny do Klondike. Jest jednak trudniejszy od Pasjansa Jukona, głównie przez obecność Puli. Rozgrywka to ciągła próba dostania się do kart, które są potrzebne, a zablokowane.


Uważa się, że przeciętny gracz może wygrać około 20% gier Australijskiego pasjansa, a bardzo dobry - około 33%.


Gracze, dla których Pasjans Australijski jest zbyt trudny mogą spróbować Łatwego Australijskiego Pasjansa. Są w nim dozwolone dwa przejścia przez Pulę, zamiast jednego. To dodatkowe przejście robi ogromną różnicę.

Wygląd gry

Ekran gry składa się z 4 części.


Plansza znajduje się w górnej centralnej części ekranu. Składa się z 7 kolumn. Każda z nich może być pusta lub zawierać jedną lub więcej pionowo nachodzących na siebie kart, w zależności od momentu rozgrywki. Tutaj rozgrywa się większość gry.


Pola bazowe znajdują się w górnej części ekranu po prawej stronie, ponad Planszą. Składają się z czterech trójkątów, każdy z nich to Pole, na którym budowane są stosy kart od Asa do Króla.


W górnym lewym rogu znajduje się Pula i Stos zrzutu. Razem dostarczają nowe karty do rozgrywki, które można włączać do gry pojedynczo.


W Puli znajdują się rezerwowe karty, które zostaną włączone do rozgrywki wraz z rozwojem gry. Pula to zazwyczaj złożony i zakryty stos kart. Stos zrzutu znajduje się po prawej stronie Puli.


Gdy gracz kliknie na Pulę, na Stos zrzutu rozdawana jest jedna odkryta karta. Tylko wierzchnia karta ze Stosu zrzutu jest dostępna dla gracza. Na stos zrzutu karty nie mogą zostać przeniesione w żaden inny sposób niż rozdanie ich z Puli.


Australijski Pasjans zezwala na tylko jedno przejście przez Pulę kart. Jednak w Łatwej wersji tej gry można przez Pulę przejść 2 razy. Aby zresetować karty w Puli należy na nią kliknąć, gdy jest pusta. Powoduje to powrót do Puli zakrytych kart ze Stosu zrzutu. W żaden inny sposób karty nie mogą trafić do Puli.

Cel gry

Celem Australijskiego Pasjansa jest zbudowanie 4 poukładanych stosów kart tego samego koloru, od Asa do Króla, na Polach bazowych.

Jak grać w Australijskiego Pasjansa

Na początku rozgrywki do każdej z 7 kolumn na Planszy rozdawane są 4 odkryte karty. Pozostałe 24 karty trafiają do Puli.


Aby wygrać grę, gracz musi zbudować wszystkie 4 poukładane według kolorów stosy kart na Polach bazowych, od Asa do Króla, przenosząc po jednej karcie na raz. Gracz może przenieść na Pole bazowe kartę z dołu stosu kart w kolumnie na Planszy lub ze Stosu zrzutu. Karta może zostać przeniesiona także z Pola bazowego z powrotem na Planszę, jeśli jest tam dla niej miejsce.


W tej grze, technicznie rzecz biorąc, tylko jedna karta może być przenoszona na raz. Jednak jeśli na docelowej karcie znajdują się inne i przenoszone są na inny stos, można je przenieść wszystkie na raz. Stosy mogą czasami urosnąć bardzo długie. Jeśli karta nie jest Królem, musi zostać przeniesiona na kartę na dole stosu, która jest o oczko wyższa.


Jako, że Król nie ma karty o oczko od siebie wyższej, nie można go przenieść na inny stos. Może być przeniesiony tylko do pustej kolumny. To jedyna karta, którą można w tej grze umieścić w pustej kolumnie.


Gdy wszystkie karty zostały poukładane według upodobania gracza, kliknięcie na Pulę spowoduje rozdanie jednej odkrytej karty na Stos zrzutu. Gracz ma na nowo możliwość poprzenoszenia kart wedle swojego gustu. Proces trwa aż do momentu, gdy gra zostaje wygrana lub żadne więcej karty nie mogą zostać przeniesione na Pola bazowe.

Strategia

Oto dziewięć wskazówek, które pomogą w zwycięstwie w Australijskiego Pasjansa:

  • Planuj ruchy ostrożnie. Próbuj znaleźć kombinację ruchów, która pozwoli osiągnąć pożyteczny cel, np. przeniesienie karty ze stosu zrzutu.
  • Aby zweryfikować, czy karta może zostać przeniesiona czy też nie, najpierw znajdź kartę, na którą miałaby zostać przeniesiona (lub, jeśli to Król - pustą kolumnę). Następnie, jeśli ta karta jest przykryta, sprawdź, gdzie trzeba by przenieść kartę, która ją zasłania. Łańcuch takich poszukiwań trwa aż do momentu, gdy udaje się dostać do karty na samym dole i da się wykonać pierwotny ruch, lub gdy brakuje jakiejś karty w łańcuchu.
  • Często łatwo jest opróżnić kolumnę i przenieść do niej Króla. Jednak, jeśli przeniesienie Króla nie daje żadnych wymiernych korzyści, lepiej jest ten ruch opóźnić. Być może w dalszej części rozgrywki można będzie wykorzystać kolumnę w lepszy sposób.
  • Jeśli to możliwe, umieść wszystkie cztery Króle na Planszy tak, aby każdy rozpoczynał swój własny stos. Jeśli jednak nie da się opróżnić wystarczającej liczby kolumn, Króle ze Stosu zrzutu powinny mieć priorytet w przenoszeniu. Król zagrzebany w Stosie zrzutu może znacząco utrudnić wygranie rozgrywki.
  • Unikaj wykonywania niebezpiecznych ruchów. Np. ruch, który powoduje, że karta o niższej wartości znajdzie się wyżej w tym samym stosie od karty o wyższej wartości i tego samego koloru, nie jest bezpiecznym ruchem. W pewnym momencie może powstać konflikt, bo nie będzie można dostać się do niższej karty.
  • Gdy Król rozpoczyna stos w pustej kolumnie (a czasem nawet, gdy nie jest pierwszą w niej kartą), zawsze bezpiecznie jest budować malejące stosy danego koloru na Królach. Tak długo, jak nie jest zagrywany niebezpieczny ruch, zawsze bezpiecznie jest przenieść kartę na Pole bazowe. Tak samo jak nie ma wyraźnego powodu, aby kiedykolwiek przenosić kartę z Pola bazowego z powrotem na Planszę.
  • Ponad wszystko inne, w grze istotne jest opróżnianie Puli i Stosu zrzutu.
  • Rozegranie wszystkich możliwych ruchów przed kliknięciem na Pulę zazwyczaj nie jest konieczne i może przynieść negatywne skutki. Raczej łatwo jest ocenić, czy wierzchnia karta ze Stosu zrzutu może zostać przeniesiona na Planszę, czy też nie. Jeśli nie, to żadne ruchy nie będą w stanie tego zmienić przed kolejnym kliknięciem na Pulę. Podobnie, jeśli karta może zostać przeniesiona na Pole bazowe, zagranie nowej karty z Puli, nie zmieni tego.
  • Na początku nowej gry, gracz może sprawdzić Planszę poszukując ewentualnego impasu. Nie da się go stworzyć przesuwając karty po Planszy. I choć jest to raczej rzadki przypadek, impas blokuje możliwość wygranej. Przykładem może być sytuacja, w której karty położone są od góry w kolejności 8H-6H-7H i znajdują się w jednym stosie. 6H nie da się w żaden sposób przenieść na 7H, nie mogą być więc też przeniesione na Pole bazowe.
Pasjansgry.pl
   
© 2022-2024 Pasjansgry.pl, Wszystkie prawa zastrzeżone
Ładowanie kart...
Wrócić do strony głównej?
Rozdaj nowe karty
Zrestartuj bieżącą grę
[ ? ]Pomimo, że gry posiadające rozwiązanie na pewno da się wygrać, ich rozwiązanie może nie być cozywiste ani proste
Pasjans
Pająk
Gry
karciane
Klasyki
Freecell
Jukon
40
Rozbójników
Piramida

Szybkie instrukcje

Australijski Pasjans

Typ: Jukon
Statystyki zwycięstw: 1 na 7 (około 14%)

Cel: Przenieś wszystkie karty na pola bazowe

Pola bazowe: Stosy:
Pula:
Stos zrzutu:

Skróty klawiszowe
Spacja - rozdaj nową kartę
H - Pokaż wskazówkę
U / Ctrl + Z - Cofnij
N - Otwórz menu Nowa gra
Plus/Minus - Przybliż/oddal
Pauza w grze

Zagraj w numerowaną grę

Numer bieżącej gry: 87692 [ ? ]Numerowane gry to z góry ustalone rozdania.

Nie wszystkie numerowane gry posiadają rozwiązanie.

Wybierz numer gry pomiędzy 1 a 100 000 000

 
Udostępnij/zaznacz grę
Zarejestruj się na Pasjansgry.pl
Nazwa użytkownika
E-mail
Hasło
Potwierdź hasło
Masz już konto? Zaloguj się tutaj
Rejestracja
Witaj z powrotem!
Nazwa użytkownika
Hasło

Zarejestruj się na Pasjansgry.pl
Zaloguj
Pasjans Wszędzie!
Sprawdź naszą nową aplikację
Kliknij na ikonę lub zeskanuj kod QR swoim telefonem [ ? ]Dla iPhone'ów - odblokuj telefon, otwórz aparat i przytrzymaj blisko kodu QR. Dla Androida - jeśli nie posiadasz czytnika kodów QR, odwiedź stronę z przeglądarki i kliknij w baner!
Aplikacja Pasjans w App Store
 
Aplikacja Pasjans w Sklepie Play