Pasjansgry.pl
Cofnij
Wskazówka
Nowa
Menu
Opcje
Zapisz
Załaduj
Pasjans Easthaven
00:00
0

Pasjans Easthaven

Typ gry: Pająk
|
Statystyki zwycięstw:20%

Wprowadzenie do EastHaven

Pasjans Easthaven, oryginalnie nazywany Pasjansem Asy w górę, jest popularną grą karcianą rozgrywaną standardową talią zawierającą 52 karty. Jego historia sięga wczesnych lat 30 XX wieku.
Jest swoistą mieszanką Pasjansa Pająka i Pasjansa Klondike.


Uważa się, że średni gracz może wygrać około 25% gier, a dobry - 40-50%.


Gra wymaga umiejętności, lecz szczęście też odgrywa w niej swoją rolę. Nie jest niczym niezwykłym rozdanie, w którym gracz nie ma żadnych szans na wygranie rozgrywki.

Cel gry

Celem Pasjansa Easthaven jest zbudowanie wszystkich 4 poukładanych stosów kart od Asa do Króla na Polach bazowych.

Jak grać w Pasjansa Easthaven

Na początku gry do wszystkich 7 kolumn na Planszy rozdawane są po trzy karty, tylko wierzchnia z nich jest widoczna dla gracza. Pozostałe 31 kart trafia zakryte do Puli.


Na Planszy karty układa się w stosy w malejącej wartości i naprzemiennie kolorami. Poukładany stos dowolnej długości może być przeniesiony na inny stos, ale karta, na którą zostaje przeniesiony musi być oczko wyższa i przeciwnego koloru niż najwyższa karta w stosie.


Gdy ostatnia odkryta karta zostanie przeniesiona ze stosu, zakryta karta jest automatycznie odwracana i może trafić do gry. Gdy wszystkie karty z kolumny zostaną przeniesione zostaje ona pusta. Do pustej kolumny można przenieść dowolny poukładany stos lub pojedynczą kartę.


Aby budować stosy, gracz może przenosić jedną kartę na raz na Pole bazowe. Jeśli karta jest Asem, rozpoczyna nowy stos, jeśli nie, musi być następna w kolejności i tego samego koloru. Kartę można także przenosić z Pola bazowego z powrotem na Planszę, jeśli tylko jest tam dla niej miejsce.


Gdy w grze nie ma już więcej użytecznych ruchów, gracz klika na Pulę. Wtedy do każdej kolumny rozdawana jest jedna odkryta karta (poza ostatnim rozdaniem z Puli, gdy rozdawane są tylko trzy karty). Karta nie może być w inny sposób przeniesiona z Puli.


Proces przenoszenia kart i rozdawania nowych z Puli trwa aż do momentu, gdy wszystkie karty z Puli zostaną rozdane. Gra zostaje wygrana, jeśli graczowi uda się przenieść wszystkie pozostałe karty na Pola bazowe, w innym przypadku gra kończy się, gdy gracz z niej zrezygnuje.

Strategia Easthaven

Oto kilka wskazówek, jak wygrać Pasjansa Easthaven:

  • Przed rozdaniem kart z Puli zawsze upewnij się, że na Planszy nie ma już więcej przydatnych ruchów do wykonania. Nie oznacza to jednak, że wszystkie dostępne ruchy powinny być zagrane. Jeśli nie ma jednak konkretnych przeciwskazań do wykonania ruchu, najlepiej go wykonać.
  • Kolejność ruchów ma znaczenie. Często można osiągnąć więcej niż jeden przydatny cel na raz. Np. jeśli ruchy wykonywane są w odpowiedniej kolejności, można zagwarantować sobie odsłonięcie zakrytej karty w więcej niż jednej kolumnie, podczas gdy wykonanie tych samych ruchów w innej kolejności nie dałoby takiego efektu.
  • Jeśli jest taki wybór, lepiej jest odsłonić zakrytą kartę w kolumnie, w której jest ich najwięcej. Jedynym wypadkiem, w którym zasada ta się nie sprawdza jest sytuacja, w której istotne jest jak najszybsze opróżnienie kolumny.
  • Jako, że Król nie może być przeniesiony na żadną inną kartę, aby wygrać grę w którymś jej momencie Króle trzeba przenieść do pustych kolumn. Jeśli Król blokuje kilka ważnych kart, lepiej go tam przenieść szybciej niż później.
  • Ważne jest, aby opróżnić jedną lub więcej kolumn. Na początku rozgrywki pusta kolumna nie przydaje się zazwyczaj do niczego więcej niż odwrócenia jednej lub dwóch kart, lecz im dalej w grze tym istotniejsze staje się ich opróżnienie. Zarówno po to, aby odwrócić pozostałe zakryte karty, jak i po to, aby poukładać karty na Planszy. Przed ostatnim rozdaniem z Puli dobrze jest mieć nie więcej niż jeden poukładany stos w każdej kolumnie.
  • Odwracanie zakrytych kart to priorytet. Jeśli tylko kilka z nich zostanie zakrytych, nadal jest szansa na wygranie rozdania, lecz im więcej ich pozostanie, tym ta szansa jest mniejsza, zwłaszcza jeśli są to karty o niskiej wartości.

Wygląd gry

Ekran gry składa się z 3 odrębnych części.


Plansza zlokalizowana jest w centralnej części ekranu. Składa się z 7 kolumn. Każda z nich albo zawiera jedną lub więcej pionowo ułożonych nachodzących na siebie kart, lub jest pusta, w zależności od momentu w grze. Tutaj rozgrywa się większość gry.


Pola bazowe umiejscowione są nad Planszą. Składają się na nie 4 trójkąty. Na każdym z nich budowany jest stos jednego koloru, od Asa do Króla.


Pula mieści się w górnym prawym rogu ekranu. Tutaj znajdują się rezerwowe karty, które rozdawane są przez gracza wraz z rozwojem gry. Na początku gry karty w Puli są odwrócone i ułożone w jeden stos. Aby rozdać karty z Puli gracz musi na nią kliknąć. Powoduje to rozdanie po jednej karcie do każdej kolumny, z wyjątkiem ostatniego rozdania, kiedy to rozdawane są pozostałe trzy karty.

Pasjansgry.pl
   
© 2022-2024 Pasjansgry.pl, Wszystkie prawa zastrzeżone
Ładowanie kart...
Wrócić do strony głównej?
Rozdaj nowe karty
Zrestartuj bieżącą grę
[ ? ]Pomimo, że gry posiadające rozwiązanie na pewno da się wygrać, ich rozwiązanie może nie być cozywiste ani proste
Pasjans
Pająk
Gry
karciane
Klasyki
Freecell
Jukon
40
Rozbójników
Piramida

Szybkie instrukcje

Pasjans Easthaven

Typ: Pająk
Statystyki zwycięstw: 1 na 5 (około 20%)

Cel: Przenieś wszystkie karty na pola bazowe

Pola bazowe: Stosy:
Pula:

Skróty klawiszowe
Spacja - rozdaj nową kartę
H - Pokaż wskazówkę
U / Ctrl + Z - Cofnij
N - Otwórz menu Nowa gra
Plus/Minus - Przybliż/oddal
Pauza w grze

Zagraj w numerowaną grę

Numer bieżącej gry: 103382 [ ? ]Numerowane gry to z góry ustalone rozdania.

Nie wszystkie numerowane gry posiadają rozwiązanie.

Wybierz numer gry pomiędzy 1 a 100 000 000

 
Udostępnij/zaznacz grę
Zarejestruj się na Pasjansgry.pl
Nazwa użytkownika
E-mail
Hasło
Potwierdź hasło
Masz już konto? Zaloguj się tutaj
Rejestracja
Witaj z powrotem!
Nazwa użytkownika
Hasło

Zarejestruj się na Pasjansgry.pl
Zaloguj
Pasjans Wszędzie!
Sprawdź naszą nową aplikację
Kliknij na ikonę lub zeskanuj kod QR swoim telefonem [ ? ]Dla iPhone'ów - odblokuj telefon, otwórz aparat i przytrzymaj blisko kodu QR. Dla Androida - jeśli nie posiadasz czytnika kodów QR, odwiedź stronę z przeglądarki i kliknij w baner!
Aplikacja Pasjans w App Store
 
Aplikacja Pasjans w Sklepie Play