Pasjansgry.pl
Cofnij
Wskazówka
Nowa
Menu
Opcje
Zapisz
Załaduj
Freecell
00:00
0

Freecell

Typ gry: Freecell
|
Statystyki zwycięstw:33%

Wprowadzenie do Freecell

Klasyczny Freecell rozgrywany jest jedną talią zawierającą 52 karty. Jest to modyfikacja pasjansa nazywanego Baker's Game. Jedyną różnicą jest to, że we Freecell stosy układane są naprzemiennie kolorami (czarne-czerwone), a w Baker's Game są jednokolorowe.


Prawie każda gra Freecell posiada rozwiązanie. Rzadkim przykładem rozdania, które uważane jest za nie do rozwiązania jest rozdanie nr 11982 z wersji na Windows 95. Możesz rozegrać tę grę wybierając ją w górnym menu (wybierz Gry numerowane).


Zarówno wartości, jak i kolory kart maja we Freecell znaczenie. Stosy układa się od najniższych do najwyższych kart - od Asa, przez Dwójki, Trójki i tak dalej aż do Waleta, Damy i na końcu Króla.

Historia

Wynalezienie Freecell przypisuje się Paulowi Alfille. Pracując na Uniwersytecie Illinois, zaprogramował pierwszą skomputeryzowaną wersję gry w 1978 roku. Początkowo gra miała kilka różnych wariantów. Najpopularniejszą obecnie graną wersją jest wersja klasyczna.

Cel gry

Celem gry Freecell jest zbudowanie wszystkich czterech stosów kart w 4 kolorach na polach bazowych, każdy w kolejności od Asa do Króla.

Jak grać we Freecell

Na początku rozgrywki wszystkie 52 karty zostają rozdane odkryte na Planszę, w 8 kolumnach. Pierwsze cztery kolumny zawierają po 7 kart, kolejne 4 - po 6 kart.


Karta może być przenoszona przez gracza tam i z powrotem po planszy i do komórek. Dowolna karta może zostać przeniesiona do pustej komórki.


Przy przenoszeniu kart z komórki na planszę, można ją położyć jedynie w pustej kolumnie lub na karcie, która jest oczko wyższa od przekładanej karty i przeciwnego (czarnego lub czerwonego) koloru. Np. Czwórka Pik może zostać przeniesiona z komórki na Piątkę Kier lub Piątkę Karo znajdujące się na wierzchu stosu. Zauważ, ze Król, mając najwyższą wartość, nie może być przeniesiony na żadna kartę.


Karta może zostać przeniesiona z komórki lub wierzchu stosu na Pole bazowe, jeśli jest to As, który rozpoczyna budowanie stosu lub kolejna w kolejności karta danego koloru, co powiększa stos. Można także przenieść kartę z pola bazowego do komórki.


Poukładany stos to stos kolejnych kart w naprzemiennych kolorach, z kartą o najniższej wartości na wierzchu stosu. Np. od dołu do góry poukładanym stosem składającym się z trzech kart będzie Dwójka Karo, Trójka Trefl i Czwórka Kier.


Gracz może przenosić jedną kartę na raz. Jeżeli jednak odpowiednia liczba kolumn i komórek jest pusta, poukładany stos jednej lub więcej kart może zostać przeniesiony na inny stos lub do pustej kolumny na raz. Liczy się to jako jeden ruch.

Strategie Freecell

Oto kilka wskazówek, jak wygrać grę Freecell:

  • Przeanalizuj stan gry i rozkład kart na Planszy bardzo ostrożnie, zanim wykonasz jakikolwiek ruch. Poszukuj strategii, która doprowadzi Cię do zwycięstwa. W dowolnym momencie gry, wykonywanie pochopnych, szybkich, nieprzemyślanych ruchów zazwyczaj nie jest dobrą strategią.
  • Ponieważ Asy jako pierwsze muszą znaleźć się na Polach bazowych, powinny być priorytetem do odkrycia spod innych kart. Następnie Dwójki, Trójki itd.
  • Ponieważ przenoszenie kart do komórek zmniejsza mobilność innych kart, należy dobrze przemyśleć przeniesienie tam jakiejkolwiek karty. Warto pamiętać, że Król przeniesiony do komórki może być na powrót położony na Planszy jedynie w pustej kolumnie. Nie jest to jednak powód, aby nigdy nie przenosić Króla do komórki.
  • Ponieważ pusta kolumna jest bardziej przydatna niż pusta komórka (może pomieścić więcej kart), opróżnienie jak największej liczby kolumn powinno być priorytetem w grze. Pusta kolumna jest bardzo przydatna przy przenoszeniu całych uporządkowanych stosów pomiędzy innymi kolumnami.
  • Gdy można przenieść kartę do pustej kolumny, najlepiej przenieść do niej Króla. Wynika to z tego, że Król ma najwyższą wartość i nie można go położyć na żadną inną kartę. Należy jednak pamiętać, że taki ruch nie zawsze jest możliwy lub najlepszy w danej sytuacji do wykonania.
  • Przeniesienie Asa lub Dwójki na Pole bazowe nigdy nie jest błędem.
  • Jeśli to tylko możliwe buduj uporządkowane stosy kart na Planszy. Pamiętaj, że uporządkowany stos może zostać przeniesiony na raz lub stopniowo, po jednej karcie.

Wygląd gry

Ekran gry składa się z 3 części.


W górnej lewej części znajdują się 4 komórki. Są to miejsca do przechowywania jednej karty na raz.


W dolnej prawej części znajdują się cztery pola bazowe. Tutaj budowane są jednokolorowe stosy kart od Asa do Króla.


W środku znajduje się Plansza, Składa się z 8 kolumn, każda z nich może być pusta lub zawierać jedną lub więcej kart, w zależności od stanu zaawansowania gry.

Pasjansgry.pl
   
© 2022-2024 Pasjansgry.pl, Wszystkie prawa zastrzeżone
Ładowanie kart...
Wrócić do strony głównej?
Rozdaj nowe karty
Zrestartuj bieżącą grę
[ ? ]Pomimo, że gry posiadające rozwiązanie na pewno da się wygrać, ich rozwiązanie może nie być cozywiste ani proste
Pasjans
Pająk
Gry
karciane
Klasyki
Freecell
Jukon
40
Rozbójników
Piramida

Szybkie instrukcje

Freecell

Typ: Freecell
Statystyki zwycięstw: 1 na 3 (około 35%)
- Aczkolwiek, prawie 100% gier posiada rozwiązanie

Cel: Przenieś wszystkie karty na pola bazowe

Pola bazowe: Stosy:
Komórki:

Skróty klawiszowe
Spacja - rozdaj nową kartę
H - Pokaż wskazówkę
U / Ctrl + Z - Cofnij
N - Otwórz menu Nowa gra
Plus/Minus - Przybliż/oddal
Pauza w grze

Zagraj w numerowaną grę

Numer bieżącej gry: 36451

Numerowane gry to dobrze znane partie gry Freecell [ ? ]Rozdanie ustalonych wcześniej znanych graczom na całym świecie gier Freecell. Rozdanie numer 11982 jest uważane za nie do rozwiązania.
Wybierz numer gry pomiędzy 1 a 100 000 000

 
Udostępnij/zaznacz grę
Zarejestruj się na Pasjansgry.pl
Nazwa użytkownika
E-mail
Hasło
Potwierdź hasło
Masz już konto? Zaloguj się tutaj
Rejestracja
Witaj z powrotem!
Nazwa użytkownika
Hasło

Zarejestruj się na Pasjansgry.pl
Zaloguj
Pasjans Wszędzie!
Sprawdź naszą nową aplikację
Kliknij na ikonę lub zeskanuj kod QR swoim telefonem [ ? ]Dla iPhone'ów - odblokuj telefon, otwórz aparat i przytrzymaj blisko kodu QR. Dla Androida - jeśli nie posiadasz czytnika kodów QR, odwiedź stronę z przeglądarki i kliknij w baner!
Aplikacja Pasjans w App Store
 
Aplikacja Pasjans w Sklepie Play